Nie wiesz, jak zacząć trenować siatkówkę? Przeczytaj nasz artykuł!

Ocena: 0.00/0

Siatkówka jest jednym z bardziej lubianych sportów wśród ludzi chętnie oglądających rozgrywki sportowe. Wywołuje mnóstwo emocji i dostarcza wspaniałej rozrywki. Treningi znacząco wpływają na zdrowie fizyczne i rozwój organizmu. Jeżeli pragniesz się dowiedzieć wszystkiego na temat gry w piłkę siatkową, to zapraszamy Cię serdecznie do naszego artykułu, w którym wyjaśniamy niezbędne informacje!

Siatkówka – opis dyscypliny!

Siatkówka jest sportem drużynowym, który polega na przebijaniu piłki przez zawieszoną na określonej wysokości siatkę. Rozgrywkę zaczyna się od serwisu piłki na pole przeciwnika, a następnie gracze starają się nie dopuścić do dotknięcia przez piłkę ziemi. Drużyna składa się z 5 zawodników – rozgrywającego, przyjmującego, blokującego, atakującego i libero. Siatkówka jest sportem, który można uprawiać w każdym wieku, jednakże najlepiej rozpocząć swoją przygodę z nią już w czasie szkolnym.

Jaki wpływ na zdrowie ma siatkówka?

Piłka siatkowa jest dyscypliną sportową, która poprawia wydolność oddechową organizmu oraz koordynację ruchową. Dzięki temu wpływa korzystnie na cały aparat ruchowy organizmu. Trening siatkówki pozwala również na zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni.

Systematyczne treningi pozwolą wzmocnić:

 • ramiona,
 • brzuch,
 • uda,
 • ręce,
 • nogi.

Kiedy i jak zacząć treningi siatkówki?

Treningi piłki siatkowej można zacząć w każdym wieku. Młodzi ludzie, uprawiając tego rodzaju aktywność, wykształcą swoje ciało oraz wszechstronnie rozwiną swoje umiejętności sportowe. Dzięki systematycznym i solidnym ćwiczeniom mogą w przyszłości grać w siatkówkę zawodowo. Aby rozegrać mecz, który jest zgodny z zasadami ogólnoświatowymi, trzeba zaznajomić się z techniką i zasadami gry. Oprócz tego warto przejść przez kurs teoretyczny, który w dalszym czasie będzie mógł pomóc wykonać pewne zagrywki oraz elementy taktyki.

Czynniki, które mogą pozwolić na większe sukcesy w tej dziedzinie sportu:

 • warunki fizyczne – wysoki wzrost,
 • koordynacja ruchowa,
 • skoczność,
 • dobra wydolność organizmu,
 • taktyczne myślenie,
 • wypracowana technika gry.

Na początku treningi siatkówki polegają na nauce poprawnego odbijania piłki palcami oraz odbijania sposobem dolnym. Gracze uczą się dodatkowo właściwej zagrywki, blokowania lub rozgrywki przeciwnika i ataku w celu zdobycia punków. W swoich przygotowaniach treningowych wskazane jest używać różnych taktyk i technik. W czasie gry zalecane jest korzystać z wielu interesujących form tej dyscypliny. W siatkówkę można grać na hali, plaży lub zewnętrznym boisku.

Jaki strój wybrać na trening siatkówki?

Aby wziąć udział w treningu czy meczu, będziesz potrzebował odpowiedniego stroju, który ułatwi Ci swobodę ruchów oraz uchroni od urazów. Do takiego stroju możemy zaliczyć koszulkę z krótkim rękawkiem, spodenki oraz sportowe buty, a także nakolanniki i rękawki siatkarskie. Kolejnym aspektem jest bielizna, która powinna być z oddychającego materiału z bardzo dobrą cyrkulacją, a zapewnią nam to miedzy innymi żakardowe wstawki!

Informacje:
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

0Komentarze

Brak komentarzy