Zawód mechanika - co należy o nim wiedzieć?

Ocena: 4.00/1

Mechanik zawodowy to zawód, głównie męski, który polega na wykonywaniu napraw, przeglądów, prac konserwacyjnych związanych z pojazdami, zarówno samochodami osobowymi, ciężarowymi, jak i motocyklami. Coraz częściej na rynku pracy wyróżnia się mechaników, którzy specjalizują się w konkretnym typie pojazdów lub nawet w jednej marce. Wraz z rozwojem i udoskonalaniem samochodów przez producentów, mechanik musi stale poszerzać swoją wiedzę. Co właściwie należy wiedzieć o jego zawodzie?

Jak zdobyć zawód mechanika samochodowego?

Najbardziej modną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej, bądź technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent w tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w czasie praktyk studenckich. Wielu mechaników jest także samoukami.

Jak zostać mechanikiem samochodowym
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Często młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, lub sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie przeprowadzać tego typu naprawy samodzielnie. Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód albo tytuł można uzyskać w międzyczasie. Bez zapału do pracy z pojazdami się nie obejdzie. Ten element jest kluczowy.

Co należy do obowiązków mechanika samochodowego?

Na to pytanie pierwszą odpowiedzią jest naprawa samochodów. Odpowiedź jest poprawna, jednakże to tylko częściowy zakres zadań osoby pracującej na stanowisku mechanika. Przed przeprowadzeniem napraw specjalista musi rozpoznać awarię. Czasem jego zadanie na tym się kończy.

Mechanik powinien być w stanie współpracować z innymi pracownikami warsztatu w celu zagwarantowania skutecznego działania warsztatu. Oprócz napraw trudni się także konserwacją pojazdów w tym konkretnych układów takich jak: hamulcowy, napędowy, wydechowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów i płynów i uszczelek. Powinien potrafić obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt do diagnostyki. Nierzadko także komputer z dedykowanym oprogramowaniem.

Z jakimi wyzwaniami w pracy musi mierzyć się każdy mechanik?

Ciężar, którym charakteryzują się samochody jak również ich rozmiary, powodują, że to mechanik nadzwyczaj często powinien dostosować swoją pozycję ciała do pojazdu. Praca mechanika z tej przyczyny nadzwyczaj często odbywa się w pozycji leżącej pod samochodem, stojąc z głową skierowaną w górę pod podnośnikiem i w kanale warsztatowym albo w przodopochyleniu nad otwartą maską samochodu.

Zdrowy kręgosłup może być niezbędny, aby bez większych kłopotów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części zamienne są bardzo ciężkie. Ich instalacja może wymagać znacznej siły i właściwej kondycji. Trzeba uważać oraz zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło nam nogi.

Jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się dobry mechanik samochodowy?

Na sukces warsztatu wpływa nie tylko jego nowoczesne i kompletne wyposażenie. Są to elementy bardzo ważne, jednak równie istotna jest sama osoba mechanika. Dobry fachowiec musi wykazywać dużą cierpliwość, być skrupulatny, dokładny, musi mieć analityczny umysł i zdolność logicznego myślenia.

Niewątpliwie ważne są zdolności manualne i precyzja w wykrywaniu oraz reperowaniu każdej najdrobniejszej wady pojazdu. Mechanik tak naprawdę ponosi bardzo dużą odpowiedzialność zawodową. Oddając samochód do użytku, ręczy w pewnym sensie za jego sprawność. To od wyników jego pracy będzie w dużej mierze zależało bezpieczeństwo przyszłych pasażerów auta.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

radoslaw61

Warsztatów i mechaników samochodowych jest cała masa, ale znaleźć dobrego w sensie fachowca, który dodatkowo nie naciąga klienta na wymianę niepotrzebnych części nie jest łatwo. Uważam, że przy wyborze mechanika najlepiej kierować się opiniami znajomych lub osób, które korzystały z usług danego warsztatu = mechanika samochodowego. Pozdrawiam

2022-02-28