Całoroczne zielone krzewy do Twojego ogrodu

Ocena: 0.00/0

Krzewy zimozielone zapewniają strukturę w różnych porach roku i stanowią doskonałą oprawę dla efektownych bylin. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik jak wprowadzić krzewy zimozielone do ogrodu.

Jakie są zalety roślin zawsze zielonych?

Niektóre krzewy zimozielone są nie tylko efektowne, zapewniają zielone tło przez cały rok, ale również oferują wspaniały pokaz w miesiącach wiosennych i letnich. Poniżej znajdziesz inspirację, jakie krzewy zimozielone wybrać do swojego ogrodu.

 

Które całoroczne zielone krzewy są najlepsze do ogrodu?

Krzewy zimozielone wymagające niewielkiej konserwacji

Jedną z wielu korzyści wynikających z sadzenia krzewów zimozielonych jest to, że są one zazwyczaj łatwe w utrzymaniu. Po posadzeniu w odpowiedniej glebie większość z nich sama o siebie zadba, nie wymagając przycinania, wycinania, podnoszenia ani dzielenia. Jednak w celu utrzymania odpowiedniej wielkości krzewów zimozielonych warto je co roku odżywić lub od czasu do czasu przyciąć.

Czy rodzaj gleby dla krzewów zimozielone ma znaczenie?

Wybierając krzewy zimozielone do ogrodu, należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, na której będą rosły. Osoby posiadające glebę erozyjną (pozbawioną wapnia) powinny pomyśleć o kameliach, pierisach, rododendronach i wiecznie zielonych azaliach. Wszystkie te rośliny mogą nadal rosnąć w glebie o odczynie obojętnym, ale może się okazać, że ich wigor i kwitnienie są ograniczone. Aby uniknąć problemów, podczas sadzenia należy przekopać dużą ilość kompostu, dwa razy w roku zasilać roślinę nawozem ericaceous i, jeśli to możliwe, zgrabić liście z ogrodu, aby stworzyć mulcz wokół podstawy roślin w celu zapewnienia im dodatkowej ochrony zimą.

Jakie gatunki krzewów zimozielonych kwitną?

Aby uzyskać moc kwiatów krzewów zimozielonych, warto wybrać daphnie, takie jak D. 'Aureovariegata'. Oferują one delikatne, wczesnowiosenne kwiaty o wspaniałym zapachu. Innym dobrym krzewem na zimowe kwiaty jest zgrabny, tworzący kopce Viburnum tinus. Mniej znaną kwitnącą rośliną zimozieloną, ale prawdziwym skarbem, jest Hoheria sexstylosa. Do efektownych odmian należą 'Snow White' i 'Stardust'. Ma ona ząbkowane, średniozielone liście, a latem wytwarza małe, białe kwiaty w kształcie gwiazdek.

Który gatunek całorocznych krzewów nadaje się na żywopłot?

Hoheria sexstylosa osiąga wysokość do ośmiu metrów, więc może stanowić fantastyczną alternatywę dla bambusów lub Leylandii jako roślina ekranująca. Inne dobre krzewy wiecznie zielone na żywopłoty to Photinia (najlepsza jest odmiana P. 'Red Robin'), Pittosporum, Ilex (ostrokrzew) i Prunus lusitanica (wawrzyn portugalski), a także cis, bukszpan lub Ligustrum (privet) na bardziej formalny, strzyżony żywopłot. Choć nie mają one najbardziej imponujących kwiatów, mogą odgrywać ważną rolę w ogrodzie, tworząc dom dla ptaków i dzikich zwierząt.

Jakie gatunki krzewów całorocznych nadają się w zacienionych miejscach?

Krzewy zimozielone mogą być również doskonałym rozwiązaniem w zacienionych miejscach. Aucuba (wawrzyn plamisty), Fatsia (rycynus), Mahonia i Sarcococca - wszystkie te krzewy doskonale rozwijają się w cieniu. Każda z nich wniesie coś interesującego do nielubianego zakątka, od zróżnicowanych lub architektonicznych liści po pachnące kwiaty, lub atrakcyjne jagody.

Gdzie najlepiej sadzić krzewy zimozielone?

W tradycyjnym układzie roślinnym krzewy zimozielone umieszcza się w tylnej części rabat i obwódek, a z przodu główną rolę odgrywają byliny. Aby uzyskać inny efekt, należy posadzić niższe krzewy, takie jak Leucothoe fontanesiana 'Rainbow' lub Euonymus fortunei 'Emerald Gaiety', bardziej z przodu. Za nimi można posadzić wyższe byliny, takie jak werbena, allium czy agapantus, kwitnące w różnych okresach roku. Aby uzyskać efektowny kontrast pomiędzy formalnym i nieformalnym wyglądem, obok zielnych bylin można posadzić przycięte rośliny zimozielone, takie jak bukszpan (Buxus sempervirens) lub cis (Taxus baccata).

Informacje:
Oceń Artykuł:
Tagi Artykułu:

0Komentarze

Brak komentarzy