Co dzieje się z majątkiem człowieka po jego śmierci?

Ocena: 0.00/0

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że życie jest krótkie i kończy się śmiercią. Co stanie się jednak z naszym majątkiem po tym, gdy już nas nie będzie? Podział majątku po śmierci zmarłego jest w Polsce uregulowany przepisami prawa, co oznacza, że wybór nie pozostaje już w gestii samej osoby.

Dziedziczenie ustawowe i testamentowe

Zgodnie z kodeksem cywilnym, majątek zostawiony po zmarłym może być dziedziczony na dwa sposoby: ustawowo i testamentowo. Dziedziczenie ustawowe zachodzi w przypadku, gdy nie pozostawił on testamentu lub jeśli ten zostanie uznany za nieważny. Wówczas dziedziczenie następuje według hierarchii spadkowej, w której pierwszeństwo mają bliscy krewni – małżonek oraz dzieci. Dopiero, gdy ich nie ma, dziedziczą kolejno inni krewni.

Natomiast dziedziczenie testamentowe odbywa się według woli samego zmarłego, która musi zostać spisana w formie testamentu przed notariuszem lub własnoręcznie przez osobę umierającą. W testamencie można przekazać majątek dowolnej osobie lub organizacji, a także określić warunki przyjęcia spadku.

Sprawy spadkowe w Białymstoku

W Polsce, a także w Białymstoku, sprawy spadkowe stanowią bardzo ważny temat i powinny być rozwiązywane zgodnie z przepisami prawa. W celu uniknięcia nieporozumień i sporów rodzinnych warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej, która świadczy usługi związane z przygotowaniem testamentu oraz w prawidłowym podziale majątku po zmarłym. Dzięki temu można mieć pewność, że nasz majątek zostanie przekazany zgodnie z naszą wolą oraz że proces spadkowy przebiegnie bezproblemowo.

Podział majątku po śmierci zmarłego jest uregulowany przepisami prawa i może odbywać się na dwa sposoby: ustawowo lub testamentowo. W celu uniknięcia problemów rodzinnych warto skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii adwokackiej, która pomoże w przygotowaniu testamentu oraz w prawidłowym podziale majątku po zmarłym. W Białymstoku działa wiele kancelarii adwokackich, które specjalizują się między innymi w sprawach spadkowych i są gotowe pomóc w każdej sytuacji.

Informacje:
Oceń Artykuł:
Poprzedni Artykuł

0Komentarze

Brak komentarzy