Ubieganie się o kredyt hipoteczny – na czym polega?

Ocena: 0.00/0

Przy zakupie własnego mieszkania bądź budowie domu potrzeba mnóstwa pieniędzy. Nie mając tyle gotówki, ludzie są zmuszeni wziąć kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie wobec banku, które deklarujemy się spłacić wraz z odsetkami w konkretnym terminie. Dobrze zatem mieć świadomość udzielonego kredytu. W niniejszym artykule przedstawiamy, co może być wkładem własnym, ile potrzeba wkładu własnego oraz czy można wcześniej spłacić kredyt!

Skuteczne sposoby na ubieganie się o kredyt hipoteczny

Wkład własny jest pozyskanymi samodzielnie pieniędzmi przez potencjalnego kredytobiorcę, które trzeba wnieść, pokrywając część wartości mieszkania lub domu. W dobie koronawirusa coraz więcej banków określiło minimalny wkład własny na poziomie 20% wartości wyceny nieruchomości. Cała suma, która stanowi wkład własny, jest wpłacana sprzedającemu nieruchomość. Może być to przedsiębiorca działający w branży deweloperskiej, właściciel wystawionego mieszkania lub domu.

Czy Twoja nieruchomość może być wkładem własnym?

Istotne jest to, że wkładem własnym mogą być inne aktywa niż nagromadzone na koncie pieniądze. Jeżeli planowana jest budowa domu, to w banku naszym wkładem własnym, może stać się działka, na której ten dom zostanie zbudowany. Jednak musimy być właścicielami tej działki. Bardzo dobrym pomysłem na wkład własny jest także inna nieruchomość. Nie może ona być zadłużona, a środki finansowe z jej sprzedaży mogą być rozliczeniem na rzecz wkładu własnego.

Czy okres spłaty kredytu może być negocjowany z bankiem?

Ta kwestia jest skomplikowana, ponieważ instytucje finansowe zwracają uwagę na wiek potencjalnego dłużnika i czas, w którym zamierza przejść na świadczenia emerytalne. Zazwyczaj czas trwania kredytu hipotecznego oscyluje w okolicach trzydziestu lat. Im później zaciągnięto świadczenia, tym mniej czasu pozostało do jego spłacenia. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że banki mają różne limity maksymalnego wieku, do którego można brać kredyt. Tym samym powinno się sprawdzić przed zapytaniem o kredyt.

Czy możesz spłacić swoją hipotekę szybciej?

Sporo osób decydujących się na kredyt hipoteczny, po jakimś czasie chciałoby spłacić swoje zobowiązania wobec banku szybciej. Czy jest to możliwe? Czy się opłaca? Wcześniejsza spłata jest możliwa, jednak warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy na prowizje, które będzie trzeba zapłacić, aby móc zakończyć umowę wcześniej. Jeżeli nie stanowi to problemu, to wcześniejsza spłata chroni nas przed dalszymi odsetkami, które są wysokie.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy