Jak zorganizować pogrzeb?

Ocena: 0.00/0

Planowanie pogrzebu bliskiej osoby może być trudnym i stresującym zadaniem. Należy zadbać o wiele szczegółów, aby wszystko przebiegło zgodnie z życzeniami zmarłego oraz jego rodziny. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe kroki organizacji pogrzebu, aby móc w tym trudnym czasie zachować spokój i skupić się na żałobie.

Zgłoszenie zgonu i załatwienie formalności

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie zgonu odpowiednim służbom medycznym lub sanepidowi, którzy wystawią stosowne dokumenty potwierdzające śmierć. Następnie należy zgłosić zgon do Urzędu Stanu Cywilnego, który wyda akt zgonu. W przypadku gdy pogrzeb ma się odbyć na innym cmentarzu niż ten przypisany do miejsca zamieszkania zmarłego, potrzebna będzie zgoda zarządu cmentarza. Ponadto, jeśli zmarły pozostawił testament lub wyraził życzenia dotyczące swojego pochówku, warto się z nimi zapoznać i możliwie najlepiej je realizować.

Wybór rodzaju pogrzebu i organizacja uroczystości

Następnie należy podjąć decyzję co do rodzaju pogrzebu w Ołtarzewie - czy ma być to pochówek tradycyjny w grobie rodzinnych czy kremacja. W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się kremacja, której wybór powinien być uzgodniony z rodziną oraz zgodny z przekonaniami zmarłego. Wybranie zakładu pogrzebowego jest kolejnym ważnym krokiem – warto skorzystać z rekomendacji znajomych lub poszukać opinii w Internecie. Zakład pogrzebowy pomoże w załatwieniu wielu formalności, a także zadba o transport zmarłego, przygotowanie grobu czy urny, a także wystrój kościoła i kwiaty.

Ogłoszenie informacji o pogrzebie i przygotowanie nekrologu

Informowanie rodziny, przyjaciół oraz innych osób bliskich zmarłemu o terminie i miejscu pogrzebu jest nieodzownym elementem organizacji uroczystości żałobnej. Można to zrobić osobiście, telefonicznie, przez Internet, ale także poprzez ogłoszenia prasowe czy radiowe. Warto także przygotować nekrolog, który będzie zawierał informacje o zmarłym, jego życiu oraz osiągnięciach, a także podziękowania dla tych, którzy wspierali rodzinę w czasie żałoby.

Wspomnienie zmarłego i uczczenie jego pamięci

Oprócz samej organizacji pogrzebu, ważne jest również właściwe uczczenie pamięci zmarłego. W tym celu możemy zaprosić duchownego na mszę żałobną oraz zorganizować spotkanie, które będzie okazją do wspólnego wspominania zmarłego przez osoby mu bliskie. Zależy nam na upamiętnieniu życia zmarłego, warto zamówić zdjęcie na płycie nagrobnej, przygotować dedykację oraz galerię zdjęć pokazującą najważniejsze momenty z życia zmarłego.Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy